Kacaniku-Team
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kacaniku-Team


 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės e pėrēarė ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GenciBRe
WebMaster
WebMaster
GenciBRe


Numri i postimeve : 36
Age : 34
Registration date : 29/08/2007

Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės e pėrēarė ... Empty
MesazhTitulli: Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės e pėrēarė ...   Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės e pėrēarė ... Icon_minitimeThu Jan 24, 2008 2:47 am

Ndėrkohė qė ata qė mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės u treguan tė rezervuar nė Strazburg, njė sėrė deputetėsh nga 47 vendet e BE-sė tėrhoqėn vėmendjen pėr njė "rast precdent" dhe "ballkanizimin" e rajoneve tė tjera.

Planifikimi i shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės e ka pėrēarė edhe Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės. "Shumė rajone duan pavarėsinė", por nuk mund tė mbėshtesėsh njė shtet, i cili ėshtė i falimentuar qysh nė fillim. Kosova ėshtė provincė dhe ka nevojė pėr stabilitet", tha deputeti liberal britanik Michael Hancock, qė ėshtė kundėr pavarėsisė. Nė sfondin e mungesės sė njė zgjidhjeje pėrmes bisedimeve mes serbėve dhe shqiptarėve "unė e shoh e pavarėsinė e Kosovės si zgjidhjen e vetme tė mundshme", tha liberali Lord Russell-Johnston si relator i komisionit politik.

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės, Terri Dejvis nė fjalėn e tij u shpreh, se nuk ėshtė shumė optimist lidhur me njė vendim pėr Kosovėn nė OKB. Megjithatė sipas tij ky vendim duhet tė merret nga Kėshilli i Sigurimit: " Unė mendoj, se gjithmonė ėshtė mirė, qė njė vendim kaq i rėndėsishėm tė merret mbi bazėn e njė marrėveshjeje tė pėrbashkėt dhe jo nė mėnyrė tė njėanshme. Unė jam i vetėdijshėm pėr shqetėsimet, qė shfaqen lidhur me pasojat qė mund tė ketė shpallja e njėanshme e pavarėsisė ndaj vendeve tė tjera, veēanėrisht ndaj Bosnjes, Maqedonisė, por edhe ndaj zonave tė tjera nė Evropė. Kėshilli i Evropės do t“i pranojė vendimet e OKB-sė, por nėse pavarėsia e Kosovės vendoset nė mėnyrė tė njėanshme, atėherė do tė jetė detyrė e qeverive qė tė vendosin, nėse ato do ta njohin ose jo kėtė vend tė ri."

Me duartrokitje u prit deputeti rus Konstantin Kosaēev i partisė "Rusia e bashkuar" e presidentit Vladimir Putin. Kosaēev foli pėr "helmimin e krizės sė Kosovės", qė sipas tij e kanė shkaktuar vendet e BE-sė duke i premtuar pavarėsinė asaj. "Ky premtim i ka bėrė tė pakuptimta bisedimet, sepse si rjedhojė s“ka pasur domosdoshmėri pėr gjetjen e njė kompromisi, tha politikani rus.

Nė njė projektrezolutė, qė duhet tė miratohet nė mbrėmje nuk pėrmendet pavarėsia. Palėt pjesėmarrėse nė Kosovė duhet qė "sipas rrethanave tė ruajnė paqen, tė respektojnė dialogun dhe tė parandalojnė nxitjen e dhunės", thuhet nė kėtė dokument
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės e pėrēarė ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kacaniku-Team :: Shtypi :: Shtypi i Ditės-
Kėrce tek: