Kacaniku-Team
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kacaniku-Team


 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album

Shko poshtė 
AutoriMesazh
sHp3T|m|
WebMaster
WebMaster
sHp3T|m|


Numri i postimeve : 83
Location : c:/Kacanik/system32
Registration date : 29/08/2007

Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album Empty
MesazhTitulli: Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album   Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album Icon_minitimeSun Jan 20, 2008 8:10 am

Kantautori do tė prezantojė kėngėn e tij tė re e rrymės alternativė-rrok, qė do tė pasohet nga albumi dhe projekte tė tjera tė mėvonshme
Pas njė heshtjeje tė gjatė, rikthehet nė qendėr tė vėmendjes Alban Skėnderaj, por kėsaj here jo mė pėr t’u pėrfolur pėr shitje votės sė festivalit. Pėr gjithė gojėt e liga qė mendojnė se Albani ėshtė i padėshiruar nė Kosovė, tashmė duhet tė dorėzohen pėrpara kėtij fakti. Sė shpejti kantautori do tė niset drejt Prishtinės, pėr tė dhėnė njė koncert, duke hedhur poshtė teorinė se ditėt e Albanit nė Kosovė perėnduan. Njė gjė tė tillė e pohon vetė kėngėtari: “Pėr sa u pėrket komenteve tė ndryshme nė lidhje me festivalin dhe pėr akuzat se nė Kosovė nuk jam mė i mirėpritur, po ju them se jo shumė larg do tė jem nė koncert nė Prishtinė, pėr t’u vėrtetuar disa personave, qė jo e gjithė Kosova mendon si ata. Vetėm se unė i dhashė pikėt e mia njė kėnge qė mė pėlqeu shumė, nuk do tė thotė se jam proserb”. Pėr mė tej, Skėnderaj preferon tė heshtė, pėr tė mos rėnė nė tė njėjtėn nivel me disa njerėz tė caktuar nė lidhje me skandalin e festivalit, ku u akuzua se shiti votėn, vetėm qė kėnga fituese mos ishte nga Kosova.


Por nė lidhje me kėngėn fituese ai cilėson: “Unė votova kėngėn qė ishte mė e mira ndėr tė tjerat dhe nuk jam penduar, aq mė tepėr kur akuzat vijnė nga njerėz me konflikte interesi. Intrigat dhe monopolet qė janė krijuar brenda festivalit, janė tė shėmtuara dhe duhet qė mos ekzistojnė mė. Pastaj, mė shqetėson fakti se vėmendja u largua nga festivali pėr tė bėrė njė bujė mediatike”. Ndėrkaq, ditėt e para tė muajit tė brishtė,Albani do tė lanēojė njė kėngė tė re shoqėruar me videoklip, i cili do tė pasohet nga albumi qė do tė promovohet nė mars. Albumi i tij do tė pėrmbajė plot 11 kėngė, shumė prej tė cilave do tė shoqėrohet me videoklip.Siē pohon vetė Albani, ai do tė kthehet fuqishėm nė tregun muzikor, edhe kėnga do tė jetė e shoqėruar me videoklip dhe do tė jetė mė ritmike se gjithė krijimet e lanēuar gjer mė sot. Edhe pse ende nuk i ka gjetur njė titull, Albani rrėfen se kėnga do tė jetė njė alternativė-rrok e fortė. “Vendosa tė bėja njė kėngė nė kėtė rrymė, pasi edhe vetė teksti ėshtė psikologjik dhe i pėrshtatet mė sė miri kėsaj rryme. Por gjithnjė brenda ngjyrave tė zėrit tim”. Skėnderaj rrėfen se kėnga e re flet pėr botėn e intrigave, pėr njerėzit e pafytyrė, njė realitet tė cilin e ndeshim shpesh nė jetėn tonė. I pyetur nga gazeta “Korrieri”, pėr frymėzimin, ai rrėfen se i kishte ardhur nga skandalet e fundit qė lidhen me festivalin, dhe shpjegon se pėr tė shkruar tekstet e tij duhet njė frymėzim mė i madh, por nga ana tjetėr pohon se ngjarjet qė ndodhėn,shėrbyen si shtysė e mėtejshme nga e cila lindi edhe ideja. Albumi do tė jetė i larmishėm dhe do tė pėrmbajė kėngė tė rrymave tė ndryshme, balada, rrok,funky, si dhe disa kėngė qė tashmė janė promovuar. Ndėrkaq, pėr sa u pėrket krijimeve qė do tė jenė pjesė e kėtij albumi, ēdo gjė mban firmėn e kėngėtarit. Kėngėt janė njėqind pėr qind tė kantautorit, por Albani nuk ndalet… Ai ka vendosur tė prezantohet nė tregun ndėrkombėtar tė muzikės. Pėr momentin ėshtė duke punuar pėr njė album nė anglisht, nė bashkėpunim me njė studio gjermane tė njohur pėr tė cilėn shprehet: “Jam duke
punuar pėr njė album nė gjuhėn angleze me njė studio me goxha prestigj dhe po investojnė tek unė. Hapi i parė do tė jetė
njė kėngė, pėr tė parė sesi do tė ecė mė vonė”, vijon mė tej Skėnderaj. Edhe pse pėr momentin po jeton mes Gjermanisė,
Italisė dhe Tiranės dhe mban mbi shpinė shumė angazhime, ai shprehet optimist rreth albumit. Ajo ēka vlen pėr t’u theksuar, ėshtė se Albani do tė dėgjohet nė tė gjitha rrymat, qė do t’i kemi sė shpejti nė njė album tė vetėm.

Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album 11610

_________________
Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album Rockfanqa1
Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album Niravamauz4
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kacaniku.forumi.biz
 
Alban Skenderaj, se shpejti koncert ne Prishtine, dhe album
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Kacaniku-Team :: Shtypi :: Shtypi i Ditės-
Kėrce tek: